سفارش تبلیغ
صبا

... بر بساط نکته دانان

  در آستانه میلاد پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمد بن عبدالله (ص) قرار داریم. و نیز تولد امام جعفر صادق(ع).
امسال هم که سال پیامبر اعظم(ص) نامیده شده است. قبلا درباره سیره و شیوه زندگی شخصی پیامبر(ص) چیزی نوشته بودم. برای امروز به نظرم رسید چند کتاب درباره ایشان معرفی کنم.
کتابی هست به نام سنن النبی(ص) که علامه طباطبایی جمع‌آوری کرده و نکات ریز و جالبی را ذکر کرده. این کتاب هم با ترجمه و هم به صورت ترجمه تنها منتشر شده است.

کتاب نهج الفصاحه را هم احتمالا دیده یا شنیده اید. این کتاب جمع آوری مرحوم ابوالقاسم پاینده است و حاوی مجموعه جملات کوتاه حضرت یا همان کلمات قصار است.

کتاب فروغ ابدیت نوشته آیت الله سبحانی هم بی‏نیاز از معرفی است. کتابی است که به نظرم در فارسی نمونه ندارد. جامع است و خیلی هم مفصل نیست و البته خواندنی است. تاریخ پیامبر اسلام موضوع این کتاب است. 

چکیده تاریخ پیامبر اسلام هم از آن‏ کتاب‏هایی است که نمی‏توان از آن گذشت. این کتاب تلخیص یک کتاب برزگ است. ویژگی آن این است که در حجمی کم تقریبا همه حوادث و افراد 23 سال بعثت پیامبر را نوشته است. اصل کتاب نوشته دکتر محمد ابراهیم آیتی است.

و بالاخره سیره رسول اکرم در قرآن نوشته آیت الله جوادی آملی. این کتاب هم که سرشار از نکته است و جزو مجموعه تفسیر موضوعی ایشان چاپ و منتشر شده است. 


نوشته شده در شنبه 85/1/26ساعت 1:18 عصر توسط محمد کاظم حقانی فضل| نظرات ( ) |